Pielęgnacja mama i dziecko

m&b4

MAMA

W okresie ciąży ciało kobiety podlega wielu zmianom. Niektóre z nich są pozytywne, nie raz przecież słyszy się, że ciąża dodaje urody, ale są też zmiany, które przez nas kobiety nie są zbytnio pożądane, np.: dodatkowe kilogramy, rozstępy, zmiany skórne. Dlatego warto pamiętać, aby dodatkowo zadbać o siebie i swoją skórę, poświęcić więcej czasu na jej pielęgnację. Dzięki temu po urodzeniu Maleństwa szczęśliwa mama szybko wróci do wcześniejszej formy i będzie zadowolona ze swojego wyglądu. Oprócz zdrowego trybu życia, czyli codziennego ruchu, zdrowej i właściwej diety, potrzebna jest również dodatkowa pielęgnacja ciała. Pielęgnacja to nie tylko kosmetyki, ale także ich prawidłowy dobór i aplikacja.

Pamiętaj, że wszystko co robisz w okresie ciąży, także kosmetyki których używasz, może mieć wpływ na rozwój i zdrowie Twojego dziecka, dlatego wybieraj tylko i wyłącznie preparaty przeznaczone dla przyszłych Mam, a każdą wątpliwość konsultuj z lekarzem.

m&b3

MASAŻ
Podczas wielu zabiegów ciała, także podczas ciąży, można wykonywać delikatny masaż, ale tylko i wyłącznie jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań lekarskich. Wiele kobiet w ciąży chętnie słyszy o masażu, jest to przecież forma relaksu i odprężenia, ale należy pamiętać, że nie pozostaje on obojętny dla ciała, a tym samym ma pośredni wpływ na dziecko. Dlatego już na samym początku skonsultuj się z lekarzem i bezwzględnie zapytaj go czy nie ma dla Ciebie przeciwwskazań do masowania ciała, jaki masaż byłby najlepszy i w jakiej pozycji (całkowicie zakazany jest masaż w pozycji „na brzuchu”). Jeżeli wystąpią jakiekolwiek bóle czy inne dolegliwości są one wskazaniem do niezwłocznego zaprzestania masaży i natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Ważne przy masażu jest, aby unikać brzucha i piersi!

ROZSTĘPY
Pierwszym i najczęstszym problem jest pojawienie się rozstępów. Warto już na samym początku pomyśleć o profilaktyce i jak najwcześniej, systematycznie, wmasowywać w skórę okrągłymi ruchami kremy, balsamy lub oliwki mocno nawilżające (na brzuch, piersi delikatnie omijając brodawki, trochę mniej na uda, pośladki, biodra). Można wykonać przy tym lekki masaż (patrz wyżej!).

CELLULIT
Drugim niechcianym efektem ubocznym jest pojawienie się cellulitu. W tym przypadku również należy używać kremów, balsamów, oliwek głęboko nawilżających i ujędrniających skórę. Wcześniej należy wykonać lekki peeling, aby kosmetyk lepiej się wchłonął. Można także wykonać masaż (patrz wyżej!).

PAMIĘTAJ!
Zdarza się, że wyżej opisane zmiany są uwarunkowane genetycznie i nie jesteśmy w stanie im całkowicie zapobiec. Jednak jeżeli będziemy pamiętać o codziennym nawilżaniu i ujędrnianiu skóry specjalnie przeznaczonymi do tego kremami, jesteśmy w stanie zmniejszyć zmiany, a tym samym staną się one mniej widoczne.

W czasie ciąży skóra może częściej się przesuszać i często jest podrażniona dlatego staraj się używać kosmetyków działających łagodząco, nawilżająco, regenerująco, ale tylko tych, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży, bądź tych, których użycie konsultowałaś z ginekologiem.

Dodatkowo powinnaś zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce oraz pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Jeżeli czujesz się dobrze i nie ma przeciwwskazań od lekarza, to nie rezygnuj z aktywności fizycznej, popytaj o specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży lub poradź się jakie ćwiczenia mogłabyś wykonywać bezpiecznie w domu. Nie zalecanie jest jednak zbytnie zwiększenie aktywności fizycznej w ciąży, więc jeżeli do tej pory nie ćwiczyłaś w ogóle, nie biegnij od razu na siłownię. Oczywiście ruch jest wskazany, ale nadmierna aktywność żeby „nie przytyć” może być szkodliwa. Pamiętaj, że ciąża to czas gdzie dbasz nie tylko o siebie, ale również o swoje dziecko.

M&B1

DZIECKO
Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego dla jej ochronny używa się kosmetyków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka. Cera dzieci często bywa sucha i łuszcząca się. Do jej pielęgnacji możesz używać kremów lub oliwek dla dzieci (jednak w niewielkich ilościach). Do kąpieli stosuj szampony i mydła działające delikatnie, które nie podrażniają skóry.

Najlepiej, jeżeli używane kosmetyki są jak najbardziej naturalne, bezzapachowe, bez sztucznych barwników. Nie sugeruj się tylko i wyłącznie marką kosmetyku, wyglądem opakowania czy ceną. Pamiętaj, że wrażliwa skóra dziecko może inaczej reagować na kosmetyki niż skóra osoby dorosłej, jest ona bardziej skłonna do alergii i podrażnień.

Ubranka dziecka pierz i płucz osobno, w specjalnym proszku bądź płynie do prania ubrań niemowląt!